Mesleki Eğitim Belgesi Nedir?

Mesleki Eğitim iş güvenliği açısından bakıldığında az, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olan işyerlerinde çalışanların mesleki eğitim belgesine sahip olma zorunluluğu vardır. Örnek vermek gerekirse doktor, mimar, avukat gibi meslek dallarının mesleki eğitim belgeleri üniversiteden aldıkları diplomadır.
Boyacı, Sıvacı gibi meslek dallarında çalışan personellerin ise bu alanda sahip olduğu diploma yoktur o yüzden bu meslek dallarında çalışan personellerin mesleki eğitim belgesine sahip olmak zorundadır.
Mesleki Eğitim Belgesinin asıl amacı nedir diye soracak olursanız yaptığı meslek ile ilgili genel bilgilendirme sahibi olmasının sağlanması ve mesleğinde çalışan işçilerin mesleki gelişimlerini desteklemek, vasıflı, bilinçli elemanlar yetiştirmektir.

mesleki eğitim

Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Zorunlu mudur?

İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu kapsamında Kanun tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun ile yasalaşmıştır. Bu Kanun ile 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu kanununda da önemli değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişiklikler ile bir çok meslek dalı için mesleki eğitim belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Kanuna göre “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma Sosyal Güvenlik bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayınlanma tarihinden 12 ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik belgesi sahibi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

Mesleki eğitimin amacı çalışan personellerin daha bilinçli ve mesleğinde daha başarılı olabilmesi için gerekli beceri, uygulama ve bilgi yeterliliklerinin artması için uygulanan eğitimdir.

Hangi Meslek Dallarında Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Zorunludur?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25 Mayıs 2015 tarihinde yayımlamış olduğu tebliğde 40 meslek dalı ve üstüne ilaveten 8 meslek dalı da eklenerek toplamda 48 meslek için mesleki eğitim belgesi alma zorunluluğu getirmiştir. Bu meslek dallarını sizin için aşağıda paylaşıyoruz. Bu tebliğde yayımlanan meslek dalları Mesleki Eğitim belgesi olmadan çalıştırılması yasaktır.

Bu konu hakkında daha detaylı ve kapsamlı bilgi almak için Monomer OSGB ye ulaşabilirsiniz.

Ahşap kalıpçı
Alçı levha uygulamacısı
Alçı sıva uygulamacısı
Alüminyum Kaynakçısı
Asansör Bakım Ve Onarımcısı
Asansör Montajcısı
Bacacı (Seviye 3)
Bacacı (Seviye 4)
Betonarme demircisi
Betoncu
CNC Programcısı (Seviye 4)
CNC Programcısı (Seviye 5)
Çelik kaynakçısı
Direnç kaynak ayarcısı
Doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli
Doğalgaz çelik boru kaynakçısı
Doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli
Doğalgaz işletme bakım operatörü
Doğalgaz polietilen boru kaynakçısı (Seviye 3)
Doğalgaz polietilen boru kaynakçısı (Seviye 4)
Duvarcı
Endüstriyel boru montajcısı
Hidrolik pnömatikçi (Seviye 4)
Hidrolik pnömatikçi (Seviye 5)
Isı yalıtımcısı
Isıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli
İnşaat boyacısı
İskele kurulum elemanı
Kaynak operatörü
Makine bakımcı (Seviye 3)
Makine bakımcı (Seviye 4)
Makine bakımcı (Seviye 5)
Metal Sac İşlemeci (Seviye 3)
Metal Sac İşlemeci (Seviye 4)
Otomotiv elektromekanikçisi
Otomotiv mekanikçisi
Otomotiv montajcısı
Otomotiv sac ve gövde kaynakçısı
Panel kalıpçı
Plastik kaynakçısı
Seramik karo kaplamacısı
Ses yalıtımcısı
Sıvacı
Su yalıtımcısı
Tünel kalıpçısı
Yangın yalıtımcısı

Yukarıda saymış olduğumuz 48 meslek dalında belge zorunluluğunun ilk etapta Bakanlar Kurulunun belirlediği ücret listesinde belirtilen 106 meslek dalında devam etmesi ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerin tamamında uygulanması planlanıyor.

Mesleki Eğitim Aldırmama Cezaları

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6645 sayılı Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda önemli değişiklikler yapıldı.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması halinde işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüğü tarafından her bir çalışan için 500 Türk Lirası idari para cezası verilecektir.

Mesleki Eğitim Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki eğitim belgesi MEB tarafından Halk Eğitim Merkezleri ve Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumları tarafından yapılır. Monomer OSGB olarak Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurum statüsünde yer almaktayız.

Mesleki Eğitim için gerekli şartlar sağlandıktan sonra işyerlerinizde veya kurumumuz bünyesin de alanında uzman eğitmenlerimizle sınavda başarılı olmaları halinde mesleki eğitim belgesini almaya hak kazanırlar.

Monomer İş Sağlığı ve güvenliği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ve tam kapsamlı “Mesleki Eğitim Merkezi”dir. Bir çok sektörde ki firmaların sayısız çalışanlarına mesleki eğitim belgesine sahip olmalarını sağladık.

Mesleki eğitim belgesi almak istiyorsanız sizleri bekliyoruz. 0 212 643 64 36 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir veya web sitemizde bulunan iletişim formlarından birini kullanarak bize yazabilirsiniz.