Akciğer Filmi

Akciğer GrafisiAkciğer Filmi Neden Çekilir ?

Akciğer Filmi Akciğerlerde herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için uygulanır. Özellikle çalışanların mesleki akciğer hastalıklarına yakalanmaması için erken teşhis imkanı sağlamasından dolayı önemlidir yada işe giriş yapacak çalışanın akciğerlerinin işyerinde yapacağı işe uygun olup olmadığını tespit etmekte gerekli bir tetkiktir. Ayrıca işyerinde maruziyete uğrayan çalışanların periyodik olarak akciğer filmleri çekilerek olası etkileri takip edilir ve olası mesleki akciğer hastalıklarının önüne geçilir.

PA Akciğer Grafisi Nerede Çekilir?

• Kurumumuz, TAEK ve Sağlık Bakanlığından tıbbi görüntüleme(radyoloji) ruhsatına sahiptir. Akciğer Grafisi Raporu, Radyoloji Laboratuvarımızda Sağlık Bakanlığından onaylı Çalışma İzin Belgesine sahip, radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek sonuç raporuyla birlikte verilmektedir.

• Dijital Rontgen sistemiyle daha düşük radyasyon, sıfır tekrar çekim oranı, süratli görüntü oluşumu, yüksek görüntü kalitesi ve dijital kontrast ayarı, dijital arşivleme ve dijital görüntü transferi gibi avantajları bulunmaktadır.

• Dijital Röntgen sisteminde DICOM formatı kullanılması; akciğer grafisi sonuçlarının dijital cd ortamında işyerlerine verilmesi, arşivleme siteminde az yer kaplaması, işyeri hekimleri tarafından dijital ekranda film görüntülerinin istenilen dijital kontrast ayarlarıyla birlikte değerlendirilmesi, yakın mercekle istenilen bölgelere zum yapılabilmesi ve tespit edilen herhangi bir kitlenin uzunluk, genişlik, yükseklik ölçümlerinin yapılabilmesi imkanını sunmaktadır. Bu format sayesinde bilgisayarınıza hiçbir program yüklemenize gerek kalmadan, her bilgisayarda görüntüleme yapabilmekte ve görüntü üzerinde çalışabilme imkanı sunmaktadır.

• Dijital Röntgen sistemiyle çekim yapılacak, PA Akciğer Filmi DICOM formatında orijinal görüntüsüyle dijital ortamda teslim edilmektedir.

• Endüstriyel tesislerde çalışan işçilerde meslek hastalığı yönünden en çok solunum yollarıyla birlikte akciğerlerde olduğu görülmektedir. Etkilenme, ortamdaki kimyasal madde yoğunluğuna, maruziyet süresine, kişisel genetik yapısına, alışkanlıklara ( sigara ), diğer hastalıkların varlığına göre değişik düzeyde olmaktadır.

• Akciğer Grafisi, Amerika Ulusal Kanser Enstitüsünün yaptığı araştırmaya göre akciğer kanserini erkenden teşhis etmede en kolay, pratik ve ucuz yolun düz akciğer grafisi çektirmek olduğu açıklanmaktadır.

• Akciğer grafisi (35X35cm) makro çekilerek özellikle meslek hastalıları yönünden değerlendirilmesiyle akciğer kanseri, pnömoni, bronşektazi, akciğer absesi, akciğer kisti, plörezi, pnömotoraks ve daha birçok akciğer hastalığının tanısı konulabilmektedir. Ayrıca standart akciğer grafisinde akciğerler dışında kalp, göğüs duvarının yumuşak dokusu ve kemik yapıya ait hastalıklar da teşhis edilebilmektedir.